+420 734 362 892
01.01.2022

Kam směřují ceny paliva pro rok 2022?

Matouš Sychra

Poptávka po ropě se v roce 2020 absolutně zhroutila z důvodu pandemie, protože letecká doprava, výlety na lodích a každodenní dojíždění do práce se vypařily. Následné narůstání dodávek ropy a nedostatek míst pro jejich skladování vyvrcholilo tím, že cena ropy v USA nakrátko klesla do záporu.

V poslední době byl problém opačný. Ceny ropy se nejen odrazily, ale jsou nyní vyšší než před pandemií. Když se propadly ceny ropy, producenti neměli jinou možnost než snížit produkci. Tato snížená nabídka byla rychle překonána, protože oživení ekonomiky zaznamenalo prudký nárůst poptávky dříve (a silnější) než se čekalo. To se také promítlo do vyšších cen na pumpách.

Kam ale směřují ceny paliva pro rok 2022? Analytici říkají, že ceny by mohly jít ještě výše než se předpokládalo, pokud bude epidemie COVID – 19 na ústupu a umožní tak růst poptávky více, než se očekává. Jednoduše řečeno, pokud pandemie v příštím roce skončí, mohlo by to vyvolat větší tlak na růst cen.

S tím ale americký Úřad pro energetické informace (EIA) nesouhlasí. Místo toho vládní agentura předpovídá, že cena za barel do konce roku 2022 klesne na 62 dolarů (současně je cena 69 dolarů) za barel. Proč? EIA říká, že nesoulad nabídky a poptávky po ropě se v roce 2022 zmírní.

„Předpovídáme, že rostoucí produkce ze zemí OPEC+ a Spojených států povede v roce 2022 ke zvýšení globálních zásob kapalných paliv a poklesu cen ropy,“ napsali výzkumníci EIA ve svém výhledu na rok 2022. "Nízké zásoby ropy, jak globálně, tak ve Spojených státech, vyvolaly tlak na růst cen u téměř platných smluv na ropu, zatímco ceny smluv na ropu s delší dobou platnosti jsou nižší, což pravděpodobně odráží očekávání vyváženějšího trhu."

Pokud by ceny ropy klesly, promítlo by se to do nižších cen na benzínových pumpách. EIA předpovídá, že do ledna bude průměrná cena benzínu 3.01 dolarů (66,178 Kč) za galon. Pro kalendářní rok 2022 očekává běžné ceny benzínu v průměru 2.88 dolarů (63,32 Kč) a nafty 3.19 dolarů (70,135 Kč) za galon.

Všechny tyto modely jsou samozřejmě postaveny na předpokladech, které by se mohly snadno zmýlit. Největší riziko? Že OPEC a jeho spojenci nedodrží svůj plán na rok 2022 na zvýšení produkce.

Blog
Our partners